O mnie

 Góry zawsze były moim domem, chociaż urodziłam się na Śląsku. Przygodę z górami zaczynałam jako mała wędrowniczka po tyskich osiedlach w budowie. Zawsze gdzieś znalazła się mała górka z gliny, którą można było całymi dniami zdobywać metodą oblężniczą.. Wystarczyły  chlebak z prowiantem, butelka mleka i kilka świeżych pomidorów z ogródka babci. Z czasem mój plecak powiększał się, a wraz z nim rósł bagaż doświadczeń. Poznałam nasze polskie góry: Beskidy, Sudety, TatryGóry Świętokrzyskie. Skończyłam studia turystyczne, kilka kursów przewodnickich (o tym poniżej), poznałam górskie regiony na kilku kontynentach – Alpy, Atlas, Kaukaz, Himalaje.

Dziś już jestem doświadczonym międzynarodowym przewodnikiem górskim i nadal z pasją się uczę.

Mimo, że wychowałam się w mieście, to właśnie w górach czuję się bezpiecznie, spokojnie, po prostu swojsko. Chętnie dzielę się tym domem z Tobą i z radością zapraszam w górskie progi kolejnych ciekawych ludzi. Każdy Turysta, każdy Klient jest dla mnie bardzo ważny i o każdego z osobna dbam zgodnie ze sztuką przewodnicką. Najważniejsze dla mnie jest zapewnienie i umożliwienie Ci doświadczania gór w najwyższym poczuciu bezpieczeństwa. Na wyjazdach, które prowadzę zawsze staram się przekazywać wiedzę o górach, przyrodzie, mieszkańcach jak najlepiej potrafię.

Każdy wyjazd, każdą grupę traktuję indywidualnie i wyjątkowo. Nigdy nie ma dwóch identycznych sytuacji, mimo tych samych pór roku, pasm górskich. Nigdy nie jest nudno. Za każdym razem tworzy się nowa historia. Wierzę głęboko, że i Ty będziesz jej częścią.

Dlatego tak bardzo lubię swoją pracę, a czasem moje biuro znajduje się gdzieś w bazie pod Annapurną, albo w Chamonix pod Mont Blanc

To dzięki Tobie powstała ta strona i ciągle się tworzy...Do zobaczenia na górskich szlakach!

Uprawnienia


Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o tym kiedy, gdzie i jak zdobywałam poszczególne uprawnienia przewodnickie. 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych; Dz. U. poz. 2361) uprawnienia na poszczególne grupy górskie nadaje się dożywotnio, chyba że mocą decyzji poszczególnych organów zostały cofnięte. Ich potwierdzeniem są właśnie legitymacje. Natomiast licencje na konkretne parki narodowe obowiązują tymczasowo, mają tzw. okres przydatności do użycia i odnawia się je co jakiś czas.

Moja przygoda rozpoczęła się klasycznie - zapisałam się na kurs przewodnicki w Studenckim Kole Przewodników Górskich „Harnasie” w Gliwicach w 1999r. Był to trudny czas nauki - wiele dziedzin, o których istnieniu nie miałam wtedy pojęcia. Kurs był bardzo rzetelnie prowadzony, a egzaminy wewnętrzne (w sumie ok. 21 teoretycznych) i weekendowy egzamin praktyczny zajęły mi w sumie jakieś 3 miesiące! Egzamin szczęśliwie zdałam za pierwszym razem i z otrzymanym certyfikatem ukończenia mogłam złożyć wniosek o egzamin państwowy na przewodnika beskidzkiego – zachodniej części Beskidów Zachodnich. Egzamin państwowy zdałam także za pierwszym podejściem już w 2000r.

Od tego momentu stale współpracuję z „Harnasiami” już jako instruktor przewodnictwa, wykładowca i egzaminator wewnętrzny.  Organizowałam i prowadziłam także 2 kursy przewodnickie.

Nie lubię długo stać w jednym miejscu - w wyniku kilku decyzji życiowych w 2009r. przeprowadziłam się w Sudety Zachodnie.  I tak po kilku miesiącach mieszkania na Pogórzu Karkonoskim przystąpiłam do egzaminów państwowych na przewodnika sudeckiego. Zdałam go również za pierwszym razem. Wtedy też poszłam za ciosem i postanowiłam rozszerzyć swoje uprawnienia beskidzkie (w wyniku zmian do ustawy) na pozostałe części Beskidów Zachodnich. Miało to miejsce w 2014r. i były to ostatnie uprawnienia przewodnika górskiego na terenie Polski o jakie się ubiegałam.

Wiedzy nigdy dość! Postanowiłam poszerzyć nieco zakres swoich umiejętności teoretycznych jak i praktycznych w przewodnictwie górskim. I tak trafiłam na międzynarodową organizację UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations) z siedzibą w Szwajcarii. Jej polską filią jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich „LIDER” z siedzibą w Zakopanem. Dodam tutaj, że jest jedyną obok IVBV/UIAGM/IFMGA znaną i rozpoznawalną organizacją przewodnicką na świecie.

Po odbyciu rocznego kursu z wielu dziedzin m.in. terenoznawstwa, nawigacji, technik linowych, ratownictwa itp. zdałam egzamin i tym samym zostałam członkiem tej prestiżowej organizacji (licencja nr PL 0123 S).

Dodatkowo posiadam uprawnienia na prowadzenie szkoleń na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego z zakresu turystyki letniej i zimowej - we wszystkich porach roku (licencja nr 230/2021).

Jestem także instruktorką sportu i rekreacji ruchowej w zakresie narciarstwo biegowe (4988/CKKS/2023) oraz instruktorką wspinaczki skałkowej (72/08/2023). W wolnych chwilach zajmuję się profesjonalną refleksologią (Polski Instytut Refleksologii ) oraz dietetyką.


Partnerzy


Biuro Podróży APTER znane jest z organizacji wspaniałych trekkingów po Alpach, od włoskich Dolomitów aż po Alpy Francuskie. Znają się na każdych górach Europy: Pirenejach, Skandynawii itp. Wyjazdy cechuje doskonała logistyka! Trasy od łatwych do bardzo wymagających.

Prowadzę dla nich trasy górskie wokół Mont Blanc, Matterhornu, w Dolomitach czy Alpach Sztubajskich. 


Biuro Podróży Exploruj, to pełny profesjonalizm i kilkanaście lat doświadczenia w Górach Świata!  Ich grupy przemierzają góry od Azji po Amerykę Południową. Organizują zarówno trekkingi górskie, jak i wyprawy w wysokie góry. 

Mam przyjemność prowadzić m.in wyjazdy w Himalaje, Atlas Wysoki, Kilimandżaro,  do Patagonii a także ferraty na Słowacji. 
BluEmu to jest prawdziwa górska przygoda dla ambitnych turystów. Zanim jednak ruszymy w wysokie góry zapraszamy na szkolenia z zakresu zimowej turystyki, które odbywają się w Tatrach Polskich i Słowackich.

Po zdobyciu podstawowych umiejętności i odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym ruszymy razem m.in. na Pik Lenina, Mont Blanc czy na Acconcaguę.